Ruszyły zapisy do VIII Żeglarskiej Parady Świętojańskiej

Jedno z najważniejszych żeglarskich wydarzeń na Pomorzu odbędzie się już za niespełna miesiąc! W sobotę 22 czerwca z Gdańska do Gdyni przepłynie VIII Żeglarska Parada Świętojańska.

Pomorski Związek Żeglarski od 2017 roku z okazji Święta Morza w Gdyni organizuje paradę dla żaglowców i jachtów. Każdego roku bierze w niej udział od kilkudziesięciu do nawet ponad stu jednostek, a pojawiają się też te największe, jak „Dar Młodzieży”, STS „Pogoria” czy „Zawisza Czarny”. Pierwsze trzy edycje odbywały się wieczorem, a od 2020 roku kolorowa i radosna kawalkada płynie przez Zatokę Gdańską za dnia. Tak też będzie w tym roku.

– Parada wystartuje z Gdańska do Gdyni w sobotę 22 czerwca około godziny 14 – zapowiada Małgorzata Rogalska, koordynator parady. – Udział zapowiedziały już m.in. żaglowce STS „Pogoria”, ORP „Iskra” i „Generał Zaruski”.
W tym roku parada będzie miała też dodatkowy smaczek – odbędzie się bowiem w 50. rocznicę Operacji Żagiel ‘74. Pół wieku temu do Gdyni na regaty przypłynęło kilkadziesiąt jachtów i żaglowców, a kulminacyjnym momentem zlotu była Wielka Parada Morska na Zatoce Gdańskiej, która odbyła się 20 lipca 1974 roku. Jak donosiły media, wzięło w niej udział około 600 jednostek.

Do wydarzenia można się już zgłaszać poprzez formularz rejestracyjny na stronie internetowej. Dostępny jest też regulamin imprezy. Komandorem parady będzie Artur Pierzyński.

Parada zacznie się formować około godziny 13 na wysokości mola w Brzeźnie, skąd godzinę później skieruje w stronę Gdyni. Około godziny 17.30-18.30 wydarzenie zakończy się na wysokości plaży miejskiej w Gdyni. VIII Żeglarską Paradę Świętojańską będzie można podziwiać z trójmiejskich plaż, mol w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie oraz bulwaru Nadmorskiego i Kamiennej Góry.

Organizatorem VIII Żeglarskiej Parady Świętojańskiej jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorami Gdański Ośrodek Sportu i Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica. Patronem medialnym wydarzenia jest Żeglarski.info Portal Informacyjny.