Krystyna Chojnowska-Liskiewicz odeszła na wieczną wachtę

W nocy z 12 na 13 czerwca w wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – najwybitniejsza polska żeglarka w historii i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat.
„W nocy z 12 na 13 czerwca wyruszyła w rejs bez końca Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Nasza Pierwsza Dama Oceanów odeszła w spokoju, wprost z domu, tak jak tego oboje z mężem pragnęli, zaopatrzona sakramentami. Zasnęła bez bólu – nie tylko tego fizycznego – bo na szlak życia, który wspólnie z Wacławem zapisali, spoglądając z satysfakcją, poczuciem spełnienia.” – taka informacja pojawiła się dzisiaj na stronie Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, do którego przez ponad 60 lat należała Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie, a dorastała w Ostródzie, gdzie rozpoczęła przygodę z żeglarstwem. W połowie lat 50. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz przeniosła się do Gdańska, gdzie rozpoczęła studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej i poznała Wacława Liskiewicza, swojego przyszłego męża. Wstąpiła również do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku i zaczęła pływać po morzu. Już w 1966 otrzymała patent kapitana, a rok później wzięła udział w pierwszym etapie rejsu jachtu „Swarożyc” na Spitsbergen. Później przyszły kolejne wyprawy – m.in. do NRD i Szkocji.

W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Krystynę Chojnowską-Liskiewicz do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. 28 marca 1976 roku żeglarka wypłynęła z Las Palmas jachtem „Mazurek”. Pętlę wokółziemską zamknęła 20 marca 1978 roku, a Polka została pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy. Była też wielokrotnie nagradzana, m.in. w 2015 roku otrzymała tytuł Żeglarki 50-lecia PoZŻ, a w 2017 roku Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. 28 marca 2021 roku, dokładnie w 45. rocznicę rozpoczęcia wokółziemskiego rejsu, Sejmik PoZŻ, jako drugą osobę w historii, przez aklamację przyjął ją w poczet członków honorowych. Więcej o jej życiu przeczytać można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca 2021 roku.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłej składają Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz portalu Żeglarski.info.

O szczegółach uroczystości pogrzebowych poinformujemy w późniejszym terminie.